- Series 95000 Double Cup
- 9 1/4" OD x 4 1/2" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Oil Holes and Groove
| Origin | Cups |
| Tolerance | Standard |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Cup Width | 4 1/2 in |
| O.D. | 9.25 in |
| Enclosure | N/A |
| K Factor | 1.581381 |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | N/A |
| Special Features | w/Oil Holes and Groove |
| Radial Rating | 33936.6 lbf |
| Cup Type | Double Cup |
| Series | 95000 |
| Bearing Type | Double Cup |
| Material | Steel |
| Cone Width | N/A |
| Weight | 19.958 LB |
| EAN or UPC | 53893453507 |

