- Series 95000 Single Cup
- 9 3/4" OD x 1 15/16" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Enclosure | N/A |
| Cone Width | N/A |
| O.D. | 9.75 in |
| Origin | Cups |
| I.D. | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Series | 95000 |
| Radial Rating | 33936.6 lbf |
| Tolerance | Standard |
| Bearing Type | Single Cup |
| Cup Width | 1 15/16 in |
| K Factor | 1.581381 |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Cup Type | Single Cup |
| Weight | 12.629 LB |
| EAN or UPC | 53893453798 |

