- Tapered Roller Bearing Set
- 8 1/4" ID x 14" OD x 2 11/16" Wide
- Class 2 (Standard)
| O.D. | 14 in |
| End Play | 0.008 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Cup Width | 1 7/8 in |
| Assembly | TS |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| K Factor | 0.99 |
| One-Row Radial Rating C90 | 41000 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 319000 lbf |
| Series | 96000 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.280 in |
| Cone Width | 2 5/8 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| I.D. | 8 1/4 in |
| Housing Shoulder Diameter | 13.15 in |
| Weight | 124.717 LB |
| EAN or UPC | 53893454399 |

