- Series 97000 Single Cup
- 9" OD x 1 1/2" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Tolerance | Standard |
| K Factor | 0.7931117 |
| Cone Width | N/A |
| Material | Steel |
| Origin | Cups |
| O.D. | 9 in |
| Bearing Type | Single Cup |
| Enclosure | N/A |
| Series | 97000 |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | N/A |
| Radial Rating | 20288.8 lbf |
| Cup Type | Single Cup |
| Cup Width | 1 1/2 in |
| Weight | 7.421 LB |
| EAN or UPC | 53893456324 |

