- Series 97000 Double Cup
- 9" OD x 3 5/16" Wide
- 0.090" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cup Type | Double Cup |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.09 in |
| K Factor | 0.7931117 |
| Origin | Cups |
| Cone Width | N/A |
| I.D. | N/A |
| Bearing Type | Double Cup |
| Series | 97000 |
| Tolerance | Standard |
| Enclosure | N/A |
| O.D. | 9 in |
| Radial Rating | 20288.8 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Cup Width | 3.3125 in |
| Weight | 17.38 LB |
| EAN or UPC | 53893456430 |

