- 98000 Series Single Cone
- 4" Straight Bore
- 1 15/16" Wide
- 0.140" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| K Factor | 0.9240878 |
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 21929.1 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | N/A |
| Cone Type | Single Cone |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Cone Width | 1.9375 in |
| Cup Width | N/A |
| Origin | Cones |
| Bearing Type | Single Cone |
| Series | 98000 |
| I.D. | 4 in |
| Weight | 9.93 LB |
| EAN or UPC | 53893458052 |

