- Series 98000 Double Cup
- 7 7/8" OD x 3.1581" Wide
- 0.090" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Series | 98000 |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Rating | 21929.1 lbf |
| I.D. | N/A |
| Cup Type | Double Cup |
| O.D. | 7.875 in |
| Bearing Type | Double Cup |
| Material | Steel |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.09 in |
| Cone Width | N/A |
| Cup Width | 3.1581 in |
| Tolerance | Standard |
| Enclosure | N/A |
| K Factor | 0.9240878 |
| Origin | Cups |
| Weight | 12.28 LB |
| EAN or UPC | 53893459554 |

