- Series 99000 Single Cup
- 9.842" OD x 1 7/8" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Tolerance | Standard |
| Material | Steel |
| Origin | Cups |
| O.D. | 9.842 in |
| Enclosure | N/A |
| Radial Rating | 35631.3 lbf |
| Cup Width | 1.875 in |
| K Factor | 1.43488 |
| Cone Width | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Cup Type | Single Cup |
| Series | 99000 |
| I.D. | N/A |
| Bearing Type | Single Cup |
| Weight | 8.461 LB |
| EAN or UPC | 53893459738 |

