- Series 99000 Double Cup
- 10" OD x 4 1/2" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Series | 99000 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Tolerance | Standard |
| K Factor | 1.43488 |
| Radial Rating | 35631.3 lbf |
| O.D. | 10 in |
| Cup Type | Double Cup |
| Cup Width | 4 1/2 in |
| Origin | Cups |
| Cone Width | N/A |
| Bearing Type | Double Cup |
| Enclosure | N/A |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | N/A |
| Weight | 23.34 LB |
| EAN or UPC | 53893460123 |

