- Tapered Roller Bearing Set
- 5 3/4" ID x 10" OD x 2 5/8" Wide
- Class 2 (Standard)
| One-Row Radial Rating C90 | 35600 lbf |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| O.D. | 10 in |
| Series | 99000 |
| K Factor | 1.43 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Assembly | TS |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Static Load Rating [Max] | 231000 lbf |
| Housing Shoulder Diameter | 9.37 in |
| Cup Width | 1 7/8 in |
| I.D. | 5 3/4 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.280 in |
| Cone Width | 2 5/8 in |
| Weight | 62.658 LB |
| EAN or UPC | 53893461694 |

