- Tapered Roller Bearing Set
- 8.9945" ID x 17" OD x 3 5/8" Wide
- Class 2 (Standard)
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| Series | 113000 |
| Cup Width | 1 15/16 in |
| Housing Shoulder Diameter | 15.64 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Assembly | TS |
| I.D. | 8.9945 in |
| O.D. | 17 in |
| Static Load Rating [Max] | 361000 lbf |
| One-Row Radial Rating C90 | 63500 lbf |
| Cone Width | 3 3/8 in |
| K Factor | 0.66 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Weight | 344.102 LB |
| EAN or UPC | 53893473543 |

