- Tapered Roller Bearing Set
- 8" ID x 16" OD x 3 5/8" Wide
- Class 2 (Standard)
| Cone Width | 3 3/8 in |
| Housing Shoulder Diameter | 14.71 in |
| Cup Width | 2 1/4 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| One-Row Radial Rating C90 | 60700 lbf |
| K Factor | 0.73 |
| I.D. | 8 in |
| Series | 114000 |
| Assembly | TS |
| O.D. | 16 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Static Load Rating [Max] | 328000 lbf |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Weight | 226.338 LB |
| EAN or UPC | 53893473963 |

