- Tapered Roller Bearing Set
- 14" ID x 26 1/2" OD x 6" Wide
- Class 2 (Standard)
| K Factor | 1.55 |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| I.D. | 14 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| O.D. | 26.5 in |
| Housing Shoulder Diameter | 24.09 in |
| Cup Width | 4 1/2 in |
| Assembly | TS |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.630 in |
| Static Load Rating [Max] | 1.38e+006 lbf |
| Cone Width | 6 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| Series | 121000 |
| One-Row Radial Rating C90 | 211000 lbf |
| Weight | 518.372 LB |
| EAN or UPC | 53893478531 |

