- 126000 Series Single Cone
- 9.8130" Straight Bore
- 3" Wide
- 1/4" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| O.D. | N/A |
| Cone Width | 3 in |
| Bearing Type | Single Cone |
| I.D. | 9.813 in |
| Cup Width | N/A |
| Radial Rating | 51841.8 lbf |
| Material | Steel |
| Cone Type | Single Cone |
| Origin | Cones |
| Series | 126000 |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Standard |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| K Factor | 1.1309 |
| Weight | 40.679 LB |
| EAN or UPC | 53893482231 |

