- 128000 Series Single Cone
- 10 1/4" Straight Bore
- 2.6640" Wide
- 0.130" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Radial Rating | 52821.6 lbf |
| Origin | Cones |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| O.D. | N/A |
| Enclosure | Open |
| Cup Width | N/A |
| Series | 128000 |
| Tolerance | Standard |
| Cone Type | Single Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.130 in |
| K Factor | 1.512958 |
| Bearing Type | Single Cone |
| Cone Width | 2.664 in |
| I.D. | 10 1/4 in |
| Weight | 50.43 LB |
| EAN or UPC | 53893486543 |

