- 128000 Series Single Cone
- 11.0312" Straight Bore
- 2.6640" Wide
- 0.270" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| K Factor | 1.512958 |
| Enclosure | Open |
| Cup Width | N/A |
| Series | 128000 |
| O.D. | N/A |
| Cone Width | 2.664 in |
| Cone Type | Single Cone |
| Bearing Type | Single Cone |
| Material | Steel |
| I.D. | 11.0312 in |
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 49609.9 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Cones |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.270 in |
| Weight | 38.77 LB |
| EAN or UPC | 53893486765 |

