- 129000 Series Single Cone
- 12" Straight Bore
- 3.0310" Wide
- 1/4" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cone Width | 3.031 in |
| Enclosure | Open |
| K Factor | 1.404131 |
| Series | 129000 |
| Bore Type | Round Bore w/ Keyway |
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 51215.4 lbf |
| Bearing Type | Single Cone |
| Origin | Cones |
| Cone Type | Single Cone |
| O.D. | N/A |
| I.D. | 12 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Material | Steel |
| Cup Width | N/A |
| Weight | 49.323 LB |
| EAN or UPC | 53893801834 |

