- 138000 Series Double Cone
- 13.0040" Straight Bore
- 4 1/2" Wide
- 0.060" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Enclosure | Open |
| I.D. | 13.004 in |
| Tolerance | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Radial Rating | 41932.3 lbf |
| Cone Type | Double Cone |
| Cup Width | N/A |
| K Factor | 1.27367 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| Cone Width | 4 1/2 in |
| Series | 138000 |
| Bearing Type | Double Cone |
| O.D. | N/A |
| Origin | Cones |
| Weight | 62.21 LB |
| EAN or UPC | 53893499796 |

