- 160000 Series Single Cone
- 13" Straight Bore
- 2 3/16" Wide
- 0.280" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Series | 160000 |
| Bearing Type | Single Cone |
| O.D. | N/A |
| Origin | Cones |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Cone Width | 2.1875 in |
| Cone Type | Single Cone |
| I.D. | 13 in |
| K Factor | 1.166048 |
| Material | Steel |
| Radial Rating | 31306.9 lbf |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.280 in |
| Cup Width | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Weight | 53.65 LB |
| EAN or UPC | 53893503714 |

