- Tapered Roller Bearing Set
- 14" ID x 19" OD x 2 3/8" Wide
- Class 3
| Housing Shoulder Diameter | 17.91 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 31300 lbf |
| Cup Width | 1 1/2 in |
| O.D. | 19 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| Static Load Rating [Max] | 250000 lbf |
| Cone Width | 2 3/16 in |
| Tolerance | Class 3 (Precision) |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.280 in |
| Assembly | TS |
| Series | 160000 |
| I.D. | 14 in |
| K Factor | 1.17 |
| Weight | 56.626 LB |
| EAN or UPC | 53893504339 |

