- Tapered Roller Bearing Set
- 40" ID x 50" OD x 4" Wide
- Class 2 (Standard)
| Housing Shoulder Diameter | 47.8 in |
| O.D. | 50 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| K Factor | 1.19 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.38 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.380 in |
| Series | 168000 |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Assembly | TS |
| Cup Width | 2 5/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 1.8e+006 lbf |
| Cone Width | 4 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 163000 lbf |
| I.D. | 40 in |
| Weight | 594.95 LB |
| EAN or UPC | 53893505589 |

