- 170000 Series Single Cone
- 9 3/4" Straight Bore
- 2" Wide
- 1/4" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cone Width | 2 in |
| Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Single Cone |
| Radial Rating | 32015.1 lbf |
| O.D. | N/A |
| Origin | Cones |
| Bore Type | Round Bore |
| Cone Type | Single Cone |
| Series | 170000 |
| K Factor | 1.609587 |
| Cup Width | N/A |
| Tolerance | Standard |
| I.D. | 9 3/4 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Weight | 22.443 LB |
| EAN or UPC | 53893505923 |

