- 203000 Series Single Cone
- 13 5/8" Straight Bore
- 2 1/2" Wide
- 0.270" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cup Width | N/A |
| K Factor | 1.400966 |
| O.D. | N/A |
| Cone Type | Single Cone |
| Tolerance | Standard |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.270 in |
| Material | Steel |
| Origin | Cones |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 13 5/8 in |
| Enclosure | Open |
| Radial Rating | 51177.8 lbf |
| Cone Width | 2 1/2 in |
| Series | 203000 |
| Bearing Type | Single Cone |
| Weight | 47.703 LB |
| EAN or UPC | 53893507996 |

