- Tapered Roller Bearing Set
- 11 1/2" ID x 20 1/2" OD x 4 1/4" Wide
- Class 2 (Standard)
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Series | 224000 |
| Housing Shoulder Diameter | 18.5 in |
| Cone Width | 4.25 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Static Load Rating [Max] | 749000 lbf |
| Cup Width | 3 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 112000 lbf |
| O.D. | 20.5 in |
| I.D. | 11 1/2 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Assembly | TS |
| K Factor | 1.78 |
| Weight | 204.18 LB |
| EAN or UPC | 53893517353 |

