- Timken TDO assembly
- consists of 2-EE231400 cone, 1-231976CD cup and 1 -X1S-231401 spacer .024" E.P.
- Standard Tolerance
| Series | 230000 |
| Tolerance | Standard |
| I.D. | 14 in |
| Static Load Rating [Max] | 839000 lbf |
| K Factor | 1.33 |
| End Play | 0.024 in |
| O.D. | 19.75 in |
| Assembly | TDO |
| Weight | 218.692 LB |
| EAN or UPC | 53893525624 |

