- 230000 Series Single Cone
- 14" Straight Bore
- 2 5/8" Wide
- 1/4" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cup Width | N/A |
| Bearing Type | Single Cone |
| K Factor | 1.325915 |
| Enclosure | Open |
| Origin | Cones |
| Cone Width | 2 5/8 in |
| Material | Steel |
| Radial Rating | 52394.7 lbf |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Series | 230000 |
| Bore Type | Round Bore |
| Cone Type | Single Cone |
| O.D. | N/A |
| Tolerance | Standard |
| I.D. | 14 in |
| Weight | 81.636 LB |
| EAN or UPC | 53893525488 |

