- 234000 Series Single Cone
- 15 1/2" Straight Bore
- 2.4060" Wide
- 1/4" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Material | Steel |
| Origin | Cones |
| Bearing Type | Single Cone |
| Enclosure | Open |
| Cone Width | 2.406 in |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 15 1/2 in |
| K Factor | 1.226307 |
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 54108 lbf |
| O.D. | N/A |
| Cup Width | N/A |
| Series | 234000 |
| Cone Type | Single Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Weight | 63.22 LB |
| EAN or UPC | 53893530116 |

