- 234000 Series Single Cone
- 16" Straight Bore
- 2.4060" Wide
- 1/4" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Series | 234000 |
| Cup Width | N/A |
| Tolerance | Standard |
| O.D. | N/A |
| Cone Width | 2.406 in |
| Origin | Cones |
| Material | Steel |
| Cone Type | Single Cone |
| Bearing Type | Single Cone |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 16 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Enclosure | Open |
| K Factor | 1.226307 |
| Radial Rating | 54108 lbf |
| Weight | 51.411 LB |
| EAN or UPC | 53893530925 |

