- Tapered Roller Bearing Set
- 17" ID x 23 3/4" OD x 3" Wide
- Class 2 (Standard)
| K Factor | 1.11 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| O.D. | 23.75 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Assembly | TS |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Cone Width | 2 7/8 in |
| Series | 240000 |
| Static Load Rating [Max] | 491000 lbf |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| One-Row Radial Rating C90 | 56100 lbf |
| Cup Width | 2 in |
| I.D. | 17 in |
| Housing Shoulder Diameter | 22.16 in |
| Weight | 128.33 LB |
| EAN or UPC | 53893543369 |

