- Tapered Roller Bearing Set
- 19" ID x 24.995" OD x 3 3/16" Wide
- Class 2 (Standard)
| Assembly | TS |
| Cone Width | 3 3/16 in |
| Cup Width | 2 1/2 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Housing Shoulder Diameter | 24 in |
| Series | 243000 |
| K Factor | 1.7 |
| One-Row Radial Rating C90 | 83900 lbf |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| O.D. | 24.995 in |
| Static Load Rating [Max] | 822000 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| I.D. | 19 in |
| Weight | 145.674 LB |
| EAN or UPC | 53893544359 |

