- Tapered Roller Bearing Set
- 16 1/8" ID x 22 5/8" OD x 3" Wide
- Class 2 (Standard)
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.270 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| O.D. | 22.625 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Housing Shoulder Diameter | 21.09 in |
| Assembly | TS |
| One-Row Radial Rating C90 | 55200 lbf |
| K Factor | 1.17 |
| Series | 285000 |
| I.D. | 16 1/8 in |
| Cone Width | 2.6719 in |
| Cup Width | 2 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Static Load Rating [Max] | 471000 lbf |
| Weight | 116.83 LB |
| EAN or UPC | 53893586427 |

