- Tapered Roller Bearing Set
- 12" ID x 17 1/2" OD x 2 1/2" Wide
- Class 2 (Standard)
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Static Load Rating [Max] | 312000 lbf |
| Cone Width | 2 7/16 in |
| O.D. | 17.5 in |
| Series | 290000 |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| K Factor | 1.55 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.310 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 44200 lbf |
| I.D. | 12 in |
| Cup Width | 1 9/16 in |
| Housing Shoulder Diameter | 16.34 in |
| Assembly | TS |
| Weight | 62.916 LB |
| EAN or UPC | 53893589855 |

