- 295000 Series Single Cone
- 11" Straight Bore
- 4 3/4" Wide
- 0.050" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cone Type | Single Cone |
| Bearing Type | Single Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.050 in |
| Origin | Cones |
| I.D. | 11 in |
| Cup Width | N/A |
| Material | Steel |
| O.D. | N/A |
| Cone Width | 4 3/4 in |
| Radial Rating | 120628.2 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 295000 |
| Tolerance | Standard |
| K Factor | 1.866665 |
| Enclosure | Open |
| Weight | 129.076 LB |
| EAN or UPC | 53893591070 |

