- Tapered Roller Bearing Set
- 7" ID x 16 7/8" OD x 4 3/16" Wide
- Class 2 (Standard)
| I.D. | 7 in |
| Cup Width | 2.4375 in |
| Static Load Rating [Max] | 382000 lbf |
| One-Row Radial Rating C90 | 74900 lbf |
| Cone Width | 3.75 in |
| Assembly | TS |
| O.D. | 16.875 in |
| Housing Shoulder Diameter | 15.08 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Series | 350000 |
| K Factor | 0.77 |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Weight | 307.93 LB |
| EAN or UPC | 53893603131 |

