- 350000 Series Single Cone
- 7" Straight Bore
- 3 3/4" Wide
- 1/4" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Series | 350000 |
| Enclosure | Open |
| K Factor | 0.7703241 |
| Cone Type | Single Cone |
| Cup Width | N/A |
| O.D. | N/A |
| Cone Width | 3 3/4 in |
| Origin | Cones |
| Bore Type | Round Bore |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Radial Rating | 74891.9 lbf |
| Tolerance | Standard |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Single Cone |
| I.D. | 7 in |
| Weight | 95.699 LB |
| EAN or UPC | 53893603056 |

