- Tapered Roller Bearing Set
- 8" ID x 19" OD x 4 5/8" Wide
- Class 2 (Standard)
| One-Row Radial Rating C90 | 82200 lbf |
| Assembly | TS |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| Cup Width | 2 7/8 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| I.D. | 8 in |
| Static Load Rating [Max] | 453000 lbf |
| Series | 380000 |
| Cone Width | 3 3/4 in |
| K Factor | 0.67 |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| O.D. | 19 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Housing Shoulder Diameter | 16.85 in |
| Weight | 447.586 LB |
| EAN or UPC | 53893606934 |

