- 420000 Series Single Cone
- 7" Straight Bore
- 3 1/2" Wide
- 1/2" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cup Width | N/A |
| Cone Type | Single Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/2 in |
| Origin | Cones |
| Bearing Type | Single Cone |
| O.D. | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 7 in |
| Radial Rating | 63016 lbf |
| K Factor | 1.454953 |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Cone Width | 3 1/2 in |
| Series | 420000 |
| Weight | 65.53 LB |
| EAN or UPC | 53893610566 |

