- Tapered Roller Bearing Set
- 20" ID x 33" OD x 5 3/4" Wide
- Class 2 (Standard)
| I.D. | 20 in |
| Cup Width | 4 1/8 in |
| K Factor | 1.22 |
| Assembly | TS |
| O.D. | 33 in |
| Static Load Rating [Max] | 1.47e+006 lbf |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Housing Shoulder Diameter | 30.23 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.380 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.38 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 206000 lbf |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Series | 426000 |
| Cone Width | 5 1/2 in |
| Weight | 642.701 LB |
| EAN or UPC | 53893613208 |

