- 430000 Series Single Cone
- 8 7/8" Straight Bore
- 3 7/16" Wide
- 0.060" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Radial Rating | 64205.4 lbf |
| Origin | Cones |
| Material | Steel |
| Series | 430000 |
| Cone Type | Single Cone |
| O.D. | N/A |
| I.D. | 8 7/8 in |
| Bearing Type | Single Cone |
| Cone Width | 3 7/16 in |
| Cup Width | N/A |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Standard |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| Bore Type | Round Bore |
| K Factor | 1.328774 |
| Weight | 62.41 LB |
| EAN or UPC | 53893614953 |

