- 435000 Series Single Cone
- 10 1/4" Straight Bore
- 3 5/16" Wide
- 1/4" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bearing Type | Single Cone |
| Radial Rating | 64223.6 lbf |
| O.D. | N/A |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| K Factor | 0.9662256 |
| Tolerance | Standard |
| Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Series | 435000 |
| I.D. | 10 1/4 in |
| Cup Width | N/A |
| Origin | Cones |
| Cone Width | 3 5/16 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Cone Type | Single Cone |
| Weight | 59.613 LB |
| EAN or UPC | 53893617435 |

