- Tapered Roller Bearing Set
- 23.99" ID x 31" OD x 3 11/16" Wide
- Class 2 (Standard)
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Static Load Rating [Max] | 1.26e+006 lbf |
| Cup Width | 2.75 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| O.D. | 31 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 130000 lbf |
| Cone Width | 3.6875 in |
| Assembly | TS |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| Housing Shoulder Diameter | 29.74 in |
| K Factor | 1.58 |
| I.D. | 23.99 in |
| Series | 649000 |
| Weight | 252.322 LB |
| EAN or UPC | 53893658117 |

