- Tapered Roller Bearing Set
- 33" ID x 41" OD x 3 11/16" Wide
- Class 2 (Standard)
| One-Row Radial Rating C90 | 126000 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 1.33e+006 lbf |
| Assembly | TS |
| I.D. | 33 in |
| Cone Width | 3 1/2 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| Cup Width | 2 5/8 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Series | 763000 |
| Housing Shoulder Diameter | 39.41 in |
| K Factor | 1.33 |
| O.D. | 41 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Weight | 355.886 LB |
| EAN or UPC | 53893684529 |

