- Tapered Roller Bearing Set
- 12" ID x 22" OD x 5 3/8" Wide
- Class 2 (Standard)
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Cone Width | 5 3/8 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.050 in |
| I.D. | 12 in |
| O.D. | 22 in |
| Assembly | TS |
| Static Load Rating [Max] | 923000 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| Cup Width | 3 7/8 in |
| K Factor | 1.48 |
| Housing Shoulder Diameter | 20.24 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 154000 lbf |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Series | 790000 |
| Weight | 293.575 LB |
| EAN or UPC | 53893689531 |

