- Tapered Roller Bearing Set
- 22" ID x 29" OD x 3.4687" Wide
- Class 2 (Standard)
| Cone Width | 3.4688 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Housing Shoulder Diameter | 27.84 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| Assembly | TS |
| One-Row Radial Rating C90 | 118000 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 1.03e+006 lbf |
| K Factor | 1.7 |
| O.D. | 29 in |
| I.D. | 22 in |
| Cup Width | 2 1/2 in |
| Series | 843000 |
| Weight | 210.368 LB |
| EAN or UPC | 53893699660 |

