- Tapered Roller Bearing Set
- 6 7/8" ID x 12 1/4" OD x 3 1/4" Wide
- Class 2 (Standard)
| Assembly | TS |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Cone Width | 3 1/4 in |
| Series | H238100 |
| One-Row Radial Rating C90 | 60400 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 378000 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| K Factor | 1.77 |
| Cup Width | 2 9/16 in |
| I.D. | 6 7/8 in |
| O.D. | 12.25 in |
| Housing Shoulder Diameter | 11.36 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Weight | 114.712 LB |
| EAN or UPC | 53893537573 |

