- Series H247500 Double Cup
- 15 1/8" OD x 7 5/8" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Oil Holes and Groove
| Material | Steel |
| K Factor | 1.75647 |
| I.D. | N/A |
| Series | H247500 |
| Enclosure | N/A |
| Radial Rating | 95700.9 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| O.D. Type | Straight |
| Cup Width | 7 5/8 in |
| Special Features | w/Oil Holes and Groove |
| Cup Type | Double Cup |
| Origin | Cups |
| Tolerance | Standard |
| O.D. | 15.125 in |
| Bearing Type | Double Cup |
| Cone Width | N/A |
| Weight | 78.8 LB |
| EAN or UPC | 53893550350 |

