- H414200 Series Single Cone
- 2 11/16" Straight Bore
- 1 5/8" Wide
- 0.380" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Series | H414200 |
| Bearing Type | Single Cone |
| K Factor | 1.621968 |
| Bore Type | Round Bore w/ Keyway |
| I.D. | 2 11/16 in |
| Origin | Cones |
| O.D. | N/A |
| Cup Width | N/A |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.380 in |
| Radial Rating | 14699.5 lbf |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Cone Type | Single Cone |
| Cone Width | 1.625 in |
| Tolerance | Standard |
| Weight | 4.075 LB |
| EAN or UPC | 53893609553 |

