- Tapered Roller Bearing Set
- 2 13/16" ID x 5 3/8" OD x 1 5/8" Wide
- Class 2 (Standard)
| Cone Width | 1 5/8 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Static Load Rating [Max] | 75400 lbf |
| Cup Width | 1 1/4 in |
| End Play | 0.003 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 14700 lbf |
| Assembly | TS |
| K Factor | 1.62 |
| O.D. | 5.375 in |
| Housing Shoulder Diameter | 5.08 in |
| Series | H414200 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| I.D. | 2 13/16 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Weight | 12.01 LB |
| EAN or UPC | 53893609652 |

