- Series H852800 Single Cup
- 17 1/2" OD x 3 1/2" Wide
- 1/4" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| I.D. | N/A |
| Series | H852800 |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Rating | 104238.7 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| Enclosure | N/A |
| O.D. | 17.5 in |
| Cup Type | Single Cup |
| Tolerance | Standard |
| Bearing Type | Single Cup |
| Cup Width | 3 1/2 in |
| Origin | Cups |
| Cone Width | N/A |
| K Factor | 1.014422 |
| Material | Steel |
| Weight | 55.737 LB |
| EAN or UPC | 53893700502 |

