- Tapered Roller Bearing Set
- 10 1/2" ID x 17 1/2" OD x 4 3/4" Wide
- Class 2 (Standard)
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| I.D. | 10 1/2 in |
| Assembly | TS |
| Static Load Rating [Max] | 791000 lbf |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Series | H852800 |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| O.D. | 17.5 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 104000 lbf |
| Cone Width | 4 5/8 in |
| Housing Shoulder Diameter | 16.63 in |
| Cup Width | 3 1/2 in |
| K Factor | 1.01 |
| Weight | 337.987 LB |
| EAN or UPC | 53893700755 |

